محققان سنگاپوری نوعی پارچه کششی ضد آب تولید کردند که می تواند از حرکات بدن برای تولید انرژی الکتریکی استفاده کند.  به گزارش سرویسhttps://techna.news/ اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، دانشمندان دانشگاه NTU در سنگاپور پارچه ای ساخته اند که قادر است انرژی حرکتی مانند ضربه زدن روی آن به انرژی الکتریکی تبدیل کند. در آزمایش […]
محققان سنگاپوری نوعی پارچه کششی ضد آب تولید کردند که می تواند از حرکات بدن برای تولید انرژی الکتریکی استفاده کند.
 به گزارش سرویسhttps://techna.news/ اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، دانشمندان دانشگاه NTU در سنگاپور پارچه ای ساخته اند که قادر است انرژی حرکتی مانند ضربه زدن روی آن به انرژی الکتریکی تبدیل کند. در آزمایش انجام گرفته آنها روی یک قطعه پارچه سه در چهار سانتی متری ضربه زدند و این پارچه توانست آن را به انرژی الکتریکی برای روشن کردن یک لامپ ۱۰۰ وات ال ای دی تبدیل کند.
 به گفته این محققان خاصیت این پارچه تا ۵ ماه میتواند حفظ شود و عواملی مانند شستن تا کردن و یا مچاله کردن پارچه عملکرد آن را کاهش نخواهد داد. در ساخت این پارچه از یک ماده پلیمری استفاده شده است که در صورت فشردن آن را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. علاوه بر آن به دلیل وجود اسپندکس فیبر مصنوعی دارای کشش بالا این پارچه انعطاف پذیر و ضد آب نیز هست.
پروفسور لی پوی سی دانشمند مواد و استادیار دانشگاه در این مطالعه می گوید: تاکنون پارچه های زیادی با چنین قابلیتی تولید شده اند اما چالش بزرگ همیشگی آنها از دست دادن این قابلیت پس از شستن بوده است. اما در اختراع جدید بر این چالش غلبه شد. بدین ترتیب در صورت استفاده از آن در بافت لباس می توان از حرکات بدن برای تولید انرژی استفاده کرد.
 بدین ترتیب از دو طریق می توان این پارچه را برای تولید الکتریسیته به کار برد. اول تحت فشار قرار دادن پارچه باعث تولید الکتریسیته می شود و در حالت دوم در صورت تماس آن با پوست بدن نیز باعث اصطکاک و تولید برق خواهد شد.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster