امروزه بیماری‌های عفونی به شدت رواج پیدا کرده است و سلامت افراد را به خطر انداخته است. بیماری‌های عفونی خود را در بینارستان‌ها و مراکز درمانی نشان می‌دهند؛ بنابراین الزام داشتن یک محیط عاری از هر گونه میکروب در بیمارستانها به شدت احساس می‌شود. با این اوصاف دیوار پوش مراکز درمانی دارای نقش بسیار مهمی […]
امروزه بیماری‌های عفونی به شدت رواج پیدا کرده است و سلامت افراد را به خطر انداخته است. بیماری‌های عفونی خود را در بینارستان‌ها و مراکز درمانی نشان می‌دهند؛ بنابراین الزام داشتن یک محیط عاری از هر گونه میکروب در بیمارستانها به شدت احساس می‌شود. با این اوصاف دیوار پوش مراکز درمانی دارای نقش بسیار مهمی است تا حفظ سلامتی و رضایت بیمار تامین شود. دیوارها باید به گونه‌ای باشند که راحت شستشو شود، ناگفته نماند دیوارپوش کناف یا به طور کلی دیوارپوش‌ها در دکوراسیون و طراحی داخلی و همچنین ایجاد زیبایی مراکز درمانی هم مثمر ثمر خواهند بود. قصد داریم در این مطلب بیشتر به دیوار پوش مراکز درمانی بپردازیم، با ما همراه باشید.
برخی از مسئولین مراکز درمانی به دلیل اقتصادی و مقرون به صرفه بودن قیمت سقف کاذب، روی به نصب این نوع سقف کاذب برای پوشاندن دیوارها می‌کنند. دکوراسیون و طراحی داخلی در هر مکانی حائز اهمیت است چرا که اولین چیزی که به چشم افراد می‌خورد ظاهر آن مکان می‌باشد و یکی از اولین چیزهایی که در اتاق بیمارستان نظر هر مراجعه کننده‌ای را به خود جلب می‌کند دیوار پوش مراکز درمانی است. در اماکن درمانی همچون بیمارستان به واسطه خاص بودن محیط و امکان انتقال بیماری زیبایی دکوراسیون نیاز به ترکیب با یک سری ویژگی‌های دیگری دارد که در ادامه به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت. به عنوان مثال آنتی باکتریال بودن در چنین مکانی اهمیت به سزایی در زمینه‌ی رعایت بهداشت و کنترل آلودگی‌ها به خود اختصاص می‌دهد.
هنگام مواجه شدن با دیوارپوش‌های فرسوده و کهنه در بیمارستان‌ها چه احساسی خواهید داشت؟ مسلما دید خوبی به آن بیمارستان نخواهید داشت و روی ذهنیت شما تاثیر گذار خواهد بود و همه‌ی این عوامل به طور کلی تاثیری منفی از بیمارستان برجای خواهند گذاشت. مهم ترین اولویتی که می‌تواند در هنگام ساخت مراکز درمانی همچون بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها در نظر گرفت، بهداشت و پاکیزگی خواهد بود. شاید بتوان گفت ظاهر نه چندان مناسب مراکز درمانی می‌تواند روی دید و روش‌های معالجه پزشکان موثرخواهد بود.
مهم ترین اصل در پوشاندن دیوارها و سقف اماکن درمانی قابلیت شستشو با مواد شیمیایی برای رعایت بهداشت و خاصیت باکتریال بودن آن است تا خطری بهداشت بیماران را تحت تاثیر خود قرار ندهد. پس از اینکه این اصل رعایت شد باید به قیمت متریالی که برای دیوارپوش هزینه می‌شود توجه کرد. بدیهی است که نمی‌توان قیمت نظافت و بهداشت را قربانی قیمت کرد اما از طرف دیگر باید هزینه‌ها هم قابل پرداخت باشند.
در این بخش می‌خواهیم به قیمت دیوارپوش پی وی سی بپردازیم و ببینیم آیا استفاده از این دیوارپوش مقرون به صرفه می‌باشد یا خیر. در ابتدا به این مورد اشاره می‌کنیم که این نوع دیوارپوش به صورت رول عرضه می‌شود اما تولید آن در کشور ایران امکان پذیر نیست و باید واردات آن صورت پذیرد تا اگر بیمارستانی بخواهد از آن استفاده کند، امکانش ایجاد شود.
 با این توصیف و قیمت بالای دلار بدیهی است که قیمت آن زیاد باشد؛ بنابراین می‌توان گفت که از جمله معایب این نوع دیوارپوش قیمت بسیار بالای آن و هزینه‌ای است که باید برای نصب آن پرداخت. این در حالی است که سقف کاذب از جنس کناف هم قیمت مقرون به صرفه تری دارد و هم به راحتی توسط نصاب کناف، نصب می‌گردد تا این عوامل سبب روی آوردن اکثر مسئولین مراکز درمانی به این نوع دیوارپوش و سقف گردد.
ضعف دیگری که می‌توان برای دیوارپوش پی وی سی در نظر گرفت، عدم امکان ترمیم و بازسازی در صورت آسیب دیدن آن است این بدان معناست که اگر دیوارهای پی وی سی دچار عیب شود نمی‌توان آن را برطرف کرد و نقص موجود روی زیبایی دیوار تاثیر خواهد گذاشت. به هر حال اگر قصد دارید از این نوع دیوارپوش بهره ببرید دقت کنید که به دلیل نرم بودن، در هنگام نصب می‌بایست زیرساخت آن بسیار تمیز و صاف باشد.
به طور معمول یکی از مصالح ساختمانی که در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، دیوارپوش است که به واسطه داشتن جنس آنتی باکتریال بودن اهمیت به سزایی در زمینه‌ی رعایت بهداشت و کنترل آلودگی‌ها دارد. می‌دانیم که رعایت بهداشت و مسائل مربوط به آن در مناطقی همون بیمارستان که بهداشت در آن حرف اول را می‌زند یکی از دغدغه‌های مسئولین چنین واحدهایی به شمار می‌آید؛ بنابراین، برای اینکه بتوان یک محیط کاملاً استریل داشت، باید دیوارپوش‌هایی آنتی باکتریال نصب شوند. این دیوار پوش‌ها باید نقاط قوتی داشته باشند تا برای این محیط‌ها مناسب گردند به عنوان مثال برای کنترل عفونت مناسب بوده و محیط خشک آن، رشد هر گونه باکتری و میکروب باید کاملاً ضد آب باشند.
دیوار پوش مراکز درمانی برای اینکه اطمینان خاطر کادر درمانی و بیماران را به ارمغان آورد باید بدون درز باشد تا بعد زیبایی دیوار لطمه نبیند و هیچ گونه میکروب وارد این درزها نشود، چرا که جمع شدن خاک و نیز مایعات روی سطح دیوار باعث ایجاد عفونت نیز خواهد شد. موارد مطرح شده تنها نکاتی نیستند که باید در مراکز درمانی رعایت شوند، همچنین این دیوار باید ویژگی داشته باشد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.
اینکه سقف و دیوارهای بیمارستان‌ها از چه نوعی باشد شاید چندان اهمیت نداشته باشد. توجه داشته باشید دیوارپوش مراکز درمانی از هر نوعی که باشد باید ویژگی‌هایی که در بخش پیشین اشاره کردیم را داشته باشد. نوع دیگری از دیوارپوش‌ها، دیوارپوش پی وی سی pvc می‌باشد. این نوع دیوارپوش تا کنون در کشور به تولید انبوه نرسیده است و تولید آن در خارج از ایران صورت می‌گیرد. اگر بخواهیم به جزئیات آن بپردازیم می‌توانیم بگوییم که ضخامت آن بین ۱ تا ۴ میل خواهد بود که طراحی ظریفی را برای دیوارهای بیمارستان به ارمغان خواهد آورد.
در این مقاله به شرح و توضیح دیوارپوش پرداختیم و اهمیت آن را در بیمارستان‌ها و به طور کلی مراکز درمانی دیدیم. پس از آن به بارزترین ویژگی‌هایی که دیوارپوش‌ها باید آن‌ها را داشته باشند اشاره کردیم و دیدیم که داشتن قابلیت شستشو با مواد شیمیایی و ضدعفونی کننده، خاصیت باکتریال بودن و همچنین عایق صدا بودن مواردی هستند که دیوارپوش‌ها ملزم به داشتن آن‌ها هستند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster