پژوهشگران موسسه ام‌آی‌تی تلاش دارند تا با امکان تولید چوب در محیط آزمایشگاه برای ساخت لوازم چوبی مانع از قطع درختان شوند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، در حال حاضر برای ساخت مبلمان یا مصالح ساختمانی از درختان و بریدن چوب آنها استفاده می شود که نه تنها با محیط زیست سازگار […]
پژوهشگران موسسه ام‌آی‌تی تلاش دارند تا با امکان تولید چوب در محیط آزمایشگاه برای ساخت لوازم چوبی مانع از قطع درختان شوند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، در حال حاضر برای ساخت مبلمان یا مصالح ساختمانی از درختان و بریدن چوب آنها استفاده می شود که نه تنها با محیط زیست سازگار نیست بلکه می‌تواند در آینده بر حیات وحش و سرعت تغییرات آب و هوایی تاثیر منفی بگذارد. با توجه به اینکه استفاده از درختان و پردازش چوب آنها بسیار سریعتر از روند تجدید آن انجام می گیرد باید روش دیگری را برای تغییر آن جایگزین کرد.
 به همین دلیل دانشمندان ام‌آی‌تی تلاش دارند تا بتوانند از طریق چاپ سه بعدی به نوعی چوب برای ساخت اشیای چوبی دست پیدا کنند. اخیراً فناوری هایی در زمینه تولید چوب در آزمایشگاه ایجاد شده است. به طوری که تنها چوب در آزمایشگاه پرورش داده می شود و همانند پرورش سلول های حیوانی برای تهیه گوشت خواهد بود. اما روش جدید دانشگاه ام آی تی با هدف پرورش مواد گیاهی مانند چوب در آزمایشگاه است و می تواند وزن و قدرت آنها را در صورت نیاز تنظیم کند.
 اشلی بکویث از پژوهشگران این تحقیق می گوید: هدف ما در آزمایشگاه تولید مواد گیاهی به شکل مورد نیاز خواهد بود. از طرفی این روش به انرژی و زمان کمتری نیاز دارد و احتمالا می توان در آن از ساختار سه بعدی نیز استفاده کرد. در ابتدا برای شروع از برگ های گیاهی به نام گل آهار پیر و جوان استفاده شد که در محیط مایع پرورش داده و سپس سلولهای آن به یک ژل غلیظ منتقل شد. وجود مواد مغذی و هورمون های گیاهی باعث تنظیم خواص فیزیکی و مکانیکی این ماده خواهد شد. پس از آن از چاپ سه استفاده می شودو در مرحله بعدی با کمک این ژل حاوی سلول یک ماده گیاهی شبیه به چوب ایجاد می شود. البته نیاز است تا این ماده حدود سه ماه در تاریکی بماند تا کم آب شود. محققان تلاش دارند تا این روش را برای دیگر گیاهان نیز بکار گیرند.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster