ساخت کامپیوترها دیگر با پردازنده‌های سری Ryzen 7000 کار دشواری نیست؛ زیرا ویدئو آموزشی MSI از نحوه‌ی نصب پردازنده‌های Ryzen 7000 این موضوع را تأیید می‌کند.
AMD دوم خرداد و در رویداد کامپیوتکس ۲۰۲۲ نسل بعدی پردازنده‌های خود با نام Ryzen 7000‌ را رونمایی کرد. این پردازنده‌ها برپایه‌ی معماری Zen4 طراحی شده‌اند و از سوکت جدید AM5 تیم قرمز بهره می‌برند. حالا به‌گزارش Digitaltrends، شرکت تایوانی MSI برای صاحبان آینده‌ی این محصولات، ویدئویی منتشر کرده است که نحوه‌ی نصب پردازنده‌های جدید AMD را آموزش می‌دهد. طبق ویدئو آموزشی MSI، نصب تراشه‌ی جدید بسیار آسان به‌نظر می‌رسد.
معرفی پردازنده‌های جدید AMD‌ و سوکت AM5 پس از بیش از پنج سال وفادارماندن به سوکت قبلی، به‌معنای طراحی و معرفی و عرضه‌ی انبوهی از مادربردهای جدید است و MSI جزو اولین تولیدکنندگانی است که خط‌تولید مادربرد‌های جدید خود را با بهره‌مندی از این محصولات راه‌اندازی و در همین زمینه ویدئویی آموزشی نیز منتشر کرده است که مادربردی از این برند را با یک پردازنده‌ی Zen 4 نشان می‌دهد.
بسیاری از کاربران ممکن است تصوری غیرممکن یا ترسناک از ساخت کامپیوتری شخصی یا نصب پردازنده‌ داشته باشند. بااین‌حال، به‌نظر می‌رسد AMD با ایجاد بهبود‌ها و در‌نظر‌گرفتن برخی جزئیات در طراحی این تراشه،‌ موقعیت‌یابی و درنتیجه، نصب محصول را به فرایندی ساده‌ تبدیل کرده است.
از بهبود‌های اعمال‌شده در طراحی پردازنده‌ی جدید AMD می‌توان به اضافه‌کردن دو بریدگی در دو طرف تراشه و پوشش شفاف سوکت اشاره کرد. سوکت AM5 بسیار شبیه به پلتفرم LGA115x طراحی شده است؛ بنابراین، اگر کاربری تجربه‌ی نصب پردازنده‌ای از اینتل را داشته باشد، احتمالاً دیگر به آموزشی برای نصب پردازنده‌های جدید AMD نیاز نخواهد داشت.
ویدئو آموزشی MSI در وب‌سایت Tom’s Hardware منتشر شد؛ اما کمی بعد این ویدئو از انتشار خارج شد و حالا تنها دراختیار برخی کاربران و به‌صورت خصوصی وجود دارد. در‌ادامه قدم‌به‌قدم نحوه‌ی نصب تراشه‌ی جدید AMD را به‌همراه برخی تصاویر از این ویدئو آموزشی توضیح می‌دهیم.

طبق ویدئو MSI، برای نصب پردازنده‌ی Zen 4 جدید، ابتدا باید اهرم سوکت را به‌سمت پایین فشار دهید و سپس تراشه‌ی جدید را با استفاده از انگشت شست و اشاره‌ی خود بردارید. با نگاهی دقیق به تراشه، متوجه خواهید شد که AMD دو بریدگی در دو طرف پردازنده اضافه کرده است، که فرایند نصب آن را ساده‌تر می‌کند. تراشه را به‌آرامی و بدون هیچ فشاری داخل سوکت قرار دهید.
پس از اطمینان از محکم و ثابت بودن پردازنده در داخل سوکت، صفحه‌ی رویی آن را پایین آورید و سپس، اهرم سوکت را دوباره در جای خود قرار دهید.
ویدئو آموزشی MSI علاوه‌بر ارائه‌ی محتوایی مفید، بینشی درباره‌ی تراشه و خود سوکت دراختیار ما قرار می‌دهد. AM5 با تغییرات زیاد و طراحی متفاوتی درمقایسه‌با پلتفرم AM4 همراه است. AMD در طراحی این پلتفرم سرانجام از PGA به LGA مهاجرت کرد و حالا دیگر پین‌های روی سطح تراشه‌ها داخل خود سوکت هستند و تنها لازم است که تماس برقرار شود.
قرارگرفتن پین‌ها داخل سوکت باعث می‌شود تا کاربر دیگر دغدغه‌ای برای خم‌شدن پین‌ها روی تراشه نداشته باشد؛ البته این بدان‌معنا نیست که هنگام نصب پردازنده دیگر نباید جانب احتیاط را رعایت کرد. سوکت AM5 برابر با ۱٬۷۱۸ پین دارد که ۱۸ پین از سوکت LGA1700 اینتل در پردازنده‌های آلدر لیک بیشتر است. شایعات حاکی از آن است که اینتل قصد دارد همان طراحی سوکت و چیدمان پین را برای پردازنده‌های نسل بعدی رپتور لیک خود نیز حفظ کند.
تمام مادربردهای مجهز به سوکت AM5 فقط از حافظه‌ی DDR5 پشتیبانی می‌کنند و AMD‌ با وجود طراحی جدید، از همان اندازه‌ی سوکت قبلی، یعنی ۴۰ میلی‌متر در ۴۰ میلی‌متر، برای سوکت AM5 استفاده می‌کند که در‌ این‌ صورت سیستم‌های خنک‌کننده‌ی سازگار با سوکت AM4 را برای سوکت‌های AM5 نیز می‌توان استفاده کرد.


لوگوی تلگرام

با کانال تلگرام زومیت، آخرین اخبار فناوری و علمی را سریع‌تر از همیشه دنبال کنید.

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط digitalwebmaster