دانشمندان از تکنیک دستکاری ژنتیکی CRISPR-Cas9 برای تغییر کد های ژنتیکی و درمان بیماری ها استفاده می کنند. این بار از این تکنیک برای تغییر رفتارهای اجتماعی در حیوانات استفاده شد و مشخص شد این دستکاری تغییرات غیر منتظره ای را در رفتار آنها ایجاد خواهد کرد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، […]
دانشمندان از تکنیک دستکاری ژنتیکی CRISPR-Cas9 برای تغییر کد های ژنتیکی و درمان بیماری ها استفاده می کنند. این بار از این تکنیک برای تغییر رفتارهای اجتماعی در حیوانات استفاده شد و مشخص شد این دستکاری تغییرات غیر منتظره ای را در رفتار آنها ایجاد خواهد کرد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، آزمایشات مربوط به تکنیک CRISPR-Cas9 روی گروهی از همستر ها انجام گرفت که هدف از آن غیر فعال سازی گیرنده Avpr1a و هورمون وازوپرسین Vasopressin بوده است. این هورمون ارتباط مستقیم با فعالیت های اجتماعی نظیر دوستی و سلطه گری و یا پرخاشگری دارد. این محققان انتظار داشتند با غیر فعال شدن این گیرنده این رفتارهای اجتماعی نیز کاهش پیدا کند. اما این دستگاه ژنتیکی باعث پرخاشگری بیشتر همسترها و افزایش ارتباطات اجتماعی آنها شد.
 ایچ الیوت البرز، عصب‌شناس دانشگاه ایالتی جورجیا پس از رسیدن به این نتایج میگوید: وازوپرسین اگرچه موجب افزایش رفتارهای اجتماعی می‌شود اما گیرنده Avpr1a نیز می تواند اثری بازدارنده داشته باشد. از آنجایی که این همسترها از نظر رفتارهای اجتماعی و دیگر مشخصات ژنتیکی شباهت های بسیاری به انسان دارد می توان این تحقیقات را به انسانها نیز تعمیم داد. به گفته دانشمندان در مطالعات دیگر مربوط به این آزمایش نیز مشخص شد آگاهی از نقش وازوپرسین در آینده می تواند استراتژی های درمانی جدیدی را برای بیماری هایی مانند اوتیسم و افسردگی ارائه کند.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster