یک شرکت فناوری ژاپنی روش جدیدی را برای ساخت آنتن ماهواره در فضا ابداع کرده است که در آن با کمک نور خورشید و به صورت چاپ سه بعدی میتوان آنتن ماهواره را در فضا ساخت. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، شرکت فناوری ژاپنی به نام Mitsubishi Electric Corporation روش جدیدی را […]
یک شرکت فناوری ژاپنی روش جدیدی را برای ساخت آنتن ماهواره در فضا ابداع کرده است که در آن با کمک نور خورشید و به صورت چاپ سه بعدی میتوان آنتن ماهواره را در فضا ساخت.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، شرکت فناوری ژاپنی به نام Mitsubishi Electric Corporation روش جدیدی را برای ساخت آنتن ماهواره ابداع کرده که در آن از نوعی رزین استفاده می شود. این ماده در اثر برخورد با پرتو ماورا بنفش خورشید به ماده جامد و سفتی تبدیل می شود.
 البته آزمایش نحوه عملکرد این روش در شرایط شبیه سازی شده فضا انجام گرفته است و محققان توانستند آنتنی به عرض ۱۶ و نیم سانتی متر را چاپ کنند. عملکرد این آنتن نیز همانند آنتن های ماهواره معمولی در آزمایشات بوده است. هرچه آنتن بزرگ تر باشد تشخیص سیگنالهای داده و ارسال راحت تر بوده و حساسیت آن نیز بیشتر خواهد بود. اما ارسال آن و حمل قطعات ماهواره درون موشک فضای زیادی را اشغال میکند. به این ترتیب با چاپ سه بعدی در فضا می توان قطعات سبک تر و نازک تر ساخت که علاوه بر صرفه جویی در هزینه امکان تجهیز آنتنهای کنونی با آنتن های بسیار بزرگ نیز فراهم می شود.
 همچنین طبق گفته این شرکت در آینده می توان از این فناوری در آینده برای چاپ سه بعدی سازه های بزرگتر در فضا استفاده کرد. این ماده رزین در برابر دمای بسیار زیاد مقاوم است. به طوری که میزان دمای قابل تحمل آنها از دمایی که فضاپیما ها در مدار اطراف زمین تجربه می‌کنند نیز بیشتر خواهد بود.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster