مدارگرد خورشیدی توانست تصاویر جدیدی از قطب جنوب خورشید به نمایش بگذارد. کاوشگر مدارگرد خورشیدی در ۲۶ مارس و هنگام عبور از کنار این ستاره موفق شد تصاویری با جزئیات زیاد ثبت کند. در این تصاویر یک سامانه پرتاب گاز خورشیدی مشاهده می شود که دانشمندان آن را جوجه تیغی خورشید نامیدند. همچنین در زمان […]
مدارگرد خورشیدی توانست تصاویر جدیدی از قطب جنوب خورشید به نمایش بگذارد. کاوشگر مدارگرد خورشیدی در ۲۶ مارس و هنگام عبور از کنار این ستاره موفق شد تصاویری با جزئیات زیاد ثبت کند. در این تصاویر یک سامانه پرتاب گاز خورشیدی مشاهده می شود که دانشمندان آن را جوجه تیغی خورشید نامیدند. همچنین در زمان گذر این مدارگرد خورشیدی و فاصله نزدیک به خورشید تصاویری از قطب جنوب خورشید نیز ثبت شد .
به گزارش سرویس اخبار نجوم و هوافضا تکنا، برای نخستین بار این تلسکوپ فضایی موفق به ثبت چنین تصاویری از این ناحیه از خورشید شده است. این ناحیه در تولید میدان مغناطیسی خورشید نقش اساسی دارد. دیوید برگمانز فیزیکدان خورشیدی از رصدخانه بلژیک در بیانیه خود در این مورد می گوید: این تصاویر برای ما بسیار هیجان انگیز بود و داده های آن حتی در صورت توقف فعالیت این مدار گرد خورشیدی تا سال ها می تواند برای کشف نکات ذهن ما را مشغول کند.
 در این مدارگرد خورشیدی یک دوربین تصویرگر فرابنفش قوی وجود دارد که می‌تواند خیره کننده ترین تصاویر را ثبت کند. هم چنین پدیده هایی با وضوح بالا در لایه های پایین جو خورشید نیز توسط این دوربین نشان داده می شوند. در بین تصاویر سامانه پرتاب عجیب از گاز سرد و گرم نیز وجود دارد که از سطح خورشید ساخته شده و نام جوجه تیغی خورشیدی روی آن گذاشته شده است. به گفته دانشمندان این جوجه تیغی ها بسیار بزرگتر از شعله های کوچک خورشید است که پیش از این کشف شده بود. قطب جنوب خورشید نیز از گذر نزدیک ثبت شده است. فیزیکدانان خورشیدی تلاش خواهند داشت تا از این تصاویر و بررسی جزئیات آن بتوانند رازهای رفتارهای عجیب خورشید را کشف کنند. در واقع از ماموریت های اصلی مدارگرد خورشیدی نیز بررسی این قطب ها بوده است.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster