دانشمندان دانشگاه «فلوریدا» برای اولین بار موفق به پرورش گیاه در خاک ماه شدند. این دستاورد می‌تواند پیامدهای مهمی برای ماموریت‌های فضایی طولانی مدت آینده داشته باشد زیرا فضانوردان باید به منابع غذایی دسترسی داشته باشند.
برای انجام این آزمایش، دانشمندان ناسا را متقاعد کردند که نمونه‌های سنگ جمع‌آوری شده از مناطق مختلف ماه – در طی ماموریت‌های آپولو – را در اختیار آن‌ها قرار دهد.
آن‌ها سپس دانه‌های گیاه مقاوم «آرابیدوپسیس» را در خاک حاصل از سنگ ماه – که چندان غنی از مواد مغذی نبود – قرار دادند و منتظر تغییرات ماندند.
تنها پس از دو روز شاخه‌های سبز رنگی ظاهر شد. با این‌حال، پس از روز ششم مشخص شد که گیاهان به آن اندازه که اگر در خاک زمین رشد کنند – یا حتی اگر در خاک شبیه‌سازی شده ماه رشد می‌کردند – سالم نیستند. همچنین سرعت رشد آن‌ها بسیار آهسته‌تر بود و ریشه‌های کوتاه‌تری داشتند.
برخی از آن‌ها در پایان هفته اول دارای برگ‌های کوتاه قدتری بودند و رنگدانه‌های مایل به قرمز در آن‌ها دیده می‌شد. از هفته دوم به بعد سرعت رشد گیاهان آهسته‌تر بود.
در روز بیستم، دانشمندان گیاه را برداشته و RNA «ریبونوکلئیک اسید» را مورد مطالعه قرار داد. ریبونوکلئیک نوعی اسید اسید که در تمام سلول‌های زنده یافت می‌شود. نتایج تائید کرد که گیاهان واقعا تنشی در رشد داشته و به محیط خشن و متفاوتی که در آن رشد کرده‌اند، واکنش نشان داده‌اند.
سنگ ماه دارای دانه‌های بسیار پودری و ریز است اما این دانه‌های لبه‌های تیزی دارند که تنفس را برای ریشه گیاه دشوار می‌سازد.
دانشمندان با بررسی نتایج رشد ضعیف‌تر دو نمونه گیاه دیگر ثابت کردند کیفیت خاک ماه متفاوت است. نتایج این مطالعه در روز پنجشنبه در مجله «Communications Biology» به چاپ رسید. ویدئو تلاش‌های تیم را در زیر ببینید.
این تیم اکنون قصد دارد گیاهان دیگری را در خاک ماه بکارد تا میزان پاسخ آن‌ها به شرایط جدید را بررسی کند. احتمال اینکه گیاهان دیگر پاسخ کمتری به ضعف خاک ماه بدهند، وجود دارد.
این مطالعه درحالی انجام می‌شود که ناسا بر ماموریت «آرتمیس» متمرکز است و قصد دارد پس از 50 سال، انسان را مجددا به ماه بفرستد.
«بیل نلسون» رئیس ناسا گفت: « تلاش برای پرورش گیاه در خاک ماه برای اهداف بلند مدت اکتشافات انسانی ناسا حیاتی است، زیرا ما باید از منابع موجود در ماه و مریخ برای توسعه منابع غذایی فضانوردان آینده استفاده کنیم.»
این تحقیق بنیادی درهای جدیدی به روی کشاورزی در سیارات دیگر باز می‌کند.
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است.

نمایش


رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


بازگشت به فرم ورود

source

توسط digitalwebmaster