مشخصات پردازنده‌های سری Alder Lake-HX اینتل فاش شد. این پردازنده‌های لپ‌تاپی ۱۶ هسته‌ای با پشتیبانی از اورکلاک و پشتیبانی از PCIe 5.0 عرضه خواهند شد.
اینتل در رویداد VISon دهم می (بیستم اردیبهشت) جدیدترین سری پردازنده‌های خود موسوم به Alder Lake-HX را رونمایی خواهد کرد. این سری اولین پردازنده‌های موبایلی اینتل خواهند بود که از ۱۶ هسته بهره می‌برند.
به‌گزارش VideoCardz، اینتل پردازنده‌ی Alder Lake را روی یک بسته‌ی BGA قرار خواهد داد. یکی از اسلاید‌های فاش‌شده از مشخصات این پردازنده‌ها نشان می‌دهد BGA ابعادی به‌اندازه‌ی LGA دسکتاپ (۳۷٫۵ در ۴۵ میلی‌متر) خواهد داشت و تنها تفاوت در ارتفاع آن است که از ۴٫۴ میلی‌متر به دو میلی‌متر کاهش یافته است.
اگر با BGA آشنایی ندارید، باید اشاره کنیم این اصطلاح به‌معنای آرایه‌ی مشبک توپی (Ball Grid Array) است که در مدارهای مجتمع استفاده می‌شود. بسته‌های BGA برای نصب دائمی قطعاتی مانند پردازنده‌ها به‌کار می‌روند. شایان ذکر است یک BGA می‌تواند پین‌های اتصال بیشتری را درمقایسه‌با بسته‌های دوگانه درون خطی یا مسطح ارائه کند. همچنین، اصلاح LGA (مخفف Land Grid Array) به بسته‌ی ‌تراشه‌ای با چگالی تماس بسیار زیاد اشاره می‌کند. LGAها با تراشه‌های سنتی که پین‌های بیرون‌زده‌ی آن‌ها در یک سوکت قرار می‌گیرند، تفاوت دارند. تراشه LGA از پدهای مسطحی بهره می‌برد که تماس‌های روی سوکت مادربرد را لمس می‌کند.
مشخصات پردازنده‌های سری Alder Lake-HX اینتل
Alder Lake-HX ویژگی‌های جذاب دیگری هم دارد و درواقع، کلاس جدیدی از پردازنده‌های ۵۵ واتی است که برای سیستم‌های گیمینگ و ورک‌استیشن‌های پرچم‌دار طراحی شده است. تعداد هسته‌ها در این سری از تراشه‌های اینتل افزایش یافته است و قدرت بیشتری ارائه می‌دهند. تعداد خط‌های ارتباطی فیزیکی (Lane) PCIe این تراشه‌ها نیز افزایش یافته است.
Alder Lake-HX اینتل اولین پلتفرم مجهز به PCIe نسل پنج برای لپ‌تاپ‌ها است. این پردازنده‌ها درمجموع ۴۸ خط ارتباطی Lane شامل ۱۶ خط نسل پنج و ۲۰ خط نسل چهار و ۱۲ خط نسل سه ارائه می‌دهند. در مقام مقایسه، سری Alder Lake-H به ۲۸ Lane مجهزند که شامل ۱۶ خط نسل چهار و ۱۲ خط نسل سه می‌شود.

پردازنده‌های سری Alder Lake-HX در اورکلاک هم حرف‌هایی برای گفتن دارد. این پردازنده‌ها از DDR5 با پرفایل‌های XMP 3.0 و ویژگی جدیدی به نام Dynamic Memory Boost پشتیبانی می‌کند. امکان اورکلاک هسته‌های بهینه‌ی این پردازنده‌ها نیز وجود دارد و از نسخه‌ی به‌روزشده‌ی سیستم بهینه‌سازی سرعت اینتل و ابزار Extreme پشتیبانی می‌کنند. علاوه‌براین، اینتل ادعا می‌کند همه‌ی مدل‌های این سری از پردازنده‌هایش از اورکلاک پشتیبانی خواهند کرد.
مشخصات سریال پردازنده‌های سری Alder Lake-HX با آنچه در شایعات اشاره شده بود، مطابقت دارد. حداقل دو مدل از این سری پردازنده‌های ۱۶ هسته امکان تقویت فرکانس تا حداکثر ۵ گیگاهرتز را ارائه خواهند داد. همه‌ی پردازنده‌های HX با قدرت پایه‌ی یکسان ۵۵ وات و محدودیت توان تقویتی تا ۱۵۷ وات عرضه خواهند شد. در مقام مقایسه، سری Alder Lake-H با توان ۴۲ وات عرضه شده است.
علاوه‌براین، ازآن‌‌جاکه سری Alder Lake-HX برپایه‌ی تراشه‌های کلاس دسکتاپ طراحی شده‌اند، تعداد هسته‌های پردازنده‌ی گرافیکی آن‌ها بسته به‌ نوع به ۳۲ یا ۱۶ هسته کاهش یافته است. درحال‌حاضر، مشخص نیست چه محصولاتی با این پردازنده معرفی خواهند شد؛ زیرا همه‌ی لپ‌تاپ‌های گیمینگ و ورک‌استیشن‌ها با چنین پردازنده‌ای باید به پردازنده‌ی گرافیکی اختصاصی مجهز شوند.

پردازنده

هسته/رشته

هسته‌های قدرتمند

هسته‌های بهینه

حداکثر فرکانس

تعداد هسته‌های گرافیکی

توان پایه پردازشی/حداکثر توان توربو

i9-12950HX (vPRO)

۱۶ هسته/۲۴ ترد

۸

۸

۵ گیگاهرتز

۳۲

۵۵ وات/۱۵۷ وات

i9-12900HX i9-12900HX

۱۶ هسته/۲۴ ترد

۸

۸

۵ گیگاهرتز

۳۲

۵۵ وات/۱۵۷ وات

i9-12900HK i9-12900HK

۱۴ هسته/۲۰ ترد

۶

۸

۵ گیگاهرتز

۹۶

۵۵ وات/۱۵۷ وات

i9-12900H i9-12900H

۱۴ هسته/۲۰ ترد

۶

۸

۵ گیگاهرتز

۹۶

۵۵ وات/۱۵۷ وات

i7-12850HX (vPRO) i7-12850HX (vPRO)

۱۶ هسته/۲۴ ترد

۸

۸

۴٫۸ گیگاهرتز

۳۲

۵۵ وات/۱۵۷ وات

i7-12800HX i7-12800HX

۱۶ هسته/۲۴ ترد

۸

۸

۴٫۸ گیگاهرتز

۳۲

۵۵ وات/۱۵۷ وات

i7-12800H i7-12800H

۱۴ هسته/۲۰ ترد

۶

۸

۴٫۸ گیگاهرتز

۹۶

۴۵ وات/۱۱۵ وات

i7-12700H i7-12700H

۱۴ هسته/۲۰ ترد

۶

۸

۴٫۷ گیگاهرتز

۹۶

۴۵ وات/۱۱۵ وات

i7-12650HX i7-12650HX

۱۴ هسته/۲۰ ترد

۶

۸

۴٫۷ گیگاهرتز

۳۲

۵۵ وات/۱۵۷ وات

i7-12650H i7-12650H

۱۰ هسته/۱۶ ترد

۶

۴

۴٫۷ گیگاهرتز

۶۴

۴۵ وات/۱۱۵ وات

i5-12600HX (vPRO) i5-12600HX (vPRO)

۱۲ هسته/۱۶ ترد

۴

۸

۴٫۶ گیگاهرتز

۳۲

۵۵ وات/۱۵۷ وات

i5-12600H i5-12600H

‍۱۲ هسته/ ۱۶ ترد

۴

۸

۴٫۵ گیگاهرتز

۸۰

۴۵ وات/۱۱۵ وات

i5-12500H i5-12500H

‍۱۲ هسته/ ۱۶ ترد

۴

۸

۴٫۵ گیگاهرتز

۸۰

۴۵ وات/۱۱۵ وات

i5-12450HX i5-12450HX

۸ هسته/۱۲ ترد

۴

۴

۴٫۴ گیگاهرتز

۱۶

۵۵ وات/۱۵۷ وات

i5-12450H i5-12450H

۸ هسته/۱۲ ترد

۴

۴

۴٫۴ گیگاهرتز

۴۸

۴۵ وات/۱۱۵ وات

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط digitalwebmaster