تراشه ساخته شده توسط محققان دانشگاه مینه‌سوتا میتواند با استفاده از گوشی هوشمند و به صورت بی سیم تشخیص های پزشکی را در خانه انجام دهد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، تراشه میکرو فلوئیدیک جدید دارای حداقل قطعات بوده و به صورت بی سیم با گوشی هوشمند در ارتباط است. این محققان […]
تراشه ساخته شده توسط محققان دانشگاه مینه‌سوتا میتواند با استفاده از گوشی هوشمند و به صورت بی سیم تشخیص های پزشکی را در خانه انجام دهد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، تراشه میکرو فلوئیدیک جدید دارای حداقل قطعات بوده و به صورت بی سیم با گوشی هوشمند در ارتباط است. این محققان هدف از ساخت چنین تراشه ای را تشخیص بیماری با روشی سریع تر و مقرون به صرفه تر در خانه عنوان کردند.
در این دستگاه الکترود های کوچکی با کمک تکنیک های خاص کنار یکدیگر روی یک تراشه ۲ سانتی متری قرار داده شده است که امکان ایجاد میدان های الکتریکی بسیار قدرتمند را فراهم می کند. روی این تراشه امکان جابجایی قطرات و یا سایر مواد وجود دارد تا بتوان برای شناسایی مولکول های درون آن راهی ایجاد کرد.
 میدان الکتریکی ایجاد شده توسط این الکترودها با وجود فاصله ۱۰ نانومتری بسیار قوی بوده و عملکرد این تراشه نیز با کمتر از یک ولت برق انجام می گیرد. به همین دلیل برای فعال سازی این تراشه میتوان از موبایل استفاده کرد. پیش از این توسعه تراشه ها برای تشخیص بیماری دچار چالش مهمی بود. یکی از آنها استفاده از قطعات متحرک زیاد بود. اما تراشه جدید تیم تحقیقاتی دانشگاه مینه‌سوتا بدون نیاز به این قطعات توسعه داده شده است. استفاده از میکرو فلوئیدیک کمک می‌کند تا دانشمندان بتوانند مقیاس بسیار کوچک از مایعات را بررسی و مهندسی کنند.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster