این منظره کیهانی از گاز و غبار درخشان به همراه ستاره‌های جوان در واقع سحابی NGC 3572 است. این سحابی زیبای نشری در دورترین نقاط نیمکره شمالی آسمان و در مرز نیمکره جنوبی آسمان و در محدوده صورت فلکی شاه‌تخته یا کارینا (Carina constellation) قرار دارد.
ستاره‌های این سحابی در بالای مرکز این منظره جمع شده است که تقریبا در محدوده صد سال نوری سحابی NGC 3572 گسترش پیدا می‌کند. این سحابی در فاصله ۹ هزار سال نوری از ما قرار دارد.
گرد و غبار میان‌ستاره‌ای درخشان در این تصویر بخشی از ابر مولکولی است که محل تولد ستاره‌های این خوشه ستاره‌ای است. مواد چگال درون این سحابی با بادهای ستاره‌ای در این محدوده پخش شده است و ستاره‌های جوان با انرژی بیشتری این ابرها را از خود دور می‌کنند.
به نظر می‌رسد که همچنان فرایند تولد ستاره‌ها در بخش‌هایی از ابر مولکولی NGC 3572 وجود دارد؛ تقریبا مشابه ابرهای بچه قورباغه شکل سحابی IC 410 که به چشم منجمان نیمکره شمالی آشناتر است.
منجمان احتمال می‌دهند که تا صدها میلیون سال دیگر هیچ ابر و ستاره‌ای این سحابی باقی نماند. از آنجایی که نیروی گرانشی و انفجارهای ابرنواختری در سحابی NGC 3572، مثل بقیه سحابی‌ها رخ می‌دهد، گاز و ستاره‌های داخل این سحابی پس از مدتی از بین می‌روند و باقی نمی‌مانند.
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است.

نمایش


رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


بازگشت به فرم ورود

source

توسط digitalwebmaster