وارن بافت، یکی از چهره‌های معروف دنیای سرمایه‌گذاری، می‌گوید حاضر نیست همه‌ی بیت کوین های دنیا را با قیمت ۲۵ دلار بخرد؛ چون به گفته‌ی او بیت کوین فاقد ارزش ذاتی است.
وارن بافت، میلیاردر و سرمایه‌گذار معروف، غالباً دیدگاه مثبتی درباره‌ی بیت کوین (Bitcoin) نداشته است. روز گذشته، وارن بافت مشخصاً گفت مخالفتش با رمزارز ربطی به این موضوع ندارد که مردم می‌توانند از معامله‌ی بیت کوین درآمد کسب کنند یا نه؛ بلکه دلیلش این است که بیت کوین ارزش ذاتی ندارد. به‌نوشته‌ی Gizmodo،‌ وارن بافت در حاشیه‌ی برگزاری جلسه‌ی سالانه‌ با سهام‌داران Berkshire Hathaway اعلام کرد:

اینکه قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ یا ۵ یا ۱۰ سال آینده کاهش یا افزایش می‌یابد‌، موضوعی است که نظری درباره‌‌اش ندارم؛ اما از یک چیز مطمئنم: ارزش بیت کوین چند برابر نمی‌شود و این رمزارز هیچ چیزی تولید نمی‌کند… بیت کوین نوعی جادو در خود دارد و مردم جادو را به چیزهای زیادی مرتبط کرده‌اند.

اینکه قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ یا ۵ یا ۱۰ سال آینده کاهش یا افزایش می‌یابد‌، موضوعی است که نظری درباره‌‌اش ندارم؛ اما از یک چیز مطمئنم: ارزش بیت کوین چند برابر نمی‌شود و این رمزارز هیچ چیزی تولید نمی‌کند… بیت کوین نوعی جادو در خود دارد و مردم جادو را به چیزهای زیادی مرتبط کرده‌اند.
درحال‌حاضر، وارن بافت ۱۲۴ میلیارد دلار ثروت دارد و یکی از چهره‌های شاخص حوزه‌ی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. وی گفت اگر تمام افراد حاضر در جلسه‌ی Berkshire Hathaway صاحب تمامی زمین‌های کشاوری ایالات متحده بودند و ۱ درصد از سهم آن زمین‌ها را در ازای ۲۵ میلیارد دلار به او پیشنهاد می‌دادند، فوراً یک چک می‌نوشت و این پیشنهاد را می‌پذیرفت؛ چون در این شرایط معامله‌ای عالی برای خرید داراییِ مولد چیزهای ارزشمند انجام شده است.
افزون‌براین، وارن بافت گفت حاضر است معامله‌ی مشابهی برای ۱ درصد از سهام تمام قراردادهای اجاره‌ی آپارتمان در ایالات متحده انجام دهد. بااین‌حال، وی بیان کرد: «اگر شما به من بگویید که صاحب تمامی بیت‌کوین‌های دنیا هستید و حاضرید آن‌ها را با قیمت ۲۵ دلار به من بفروشید، این معامله را قبول نمی‌کنم. با این مقدار بیت کوین چه کاری می‌توانم انجام دهم؟ سرانجام به هر نحوی مجبور می‌شوم که دوباره آن را به شما بفروشم.»

بافت می‌گوید آپارتمان‌ها و زمین‌های کشاوری نوعی مولد هستند؛ اولی امکان اجاره را فراهم می‌کند و دومی غذا به‌دست ما می‌رساند. بافت سخنانش را با جمله‌ی «اگر همه‌ی بیت کوین های دنیا را داشتم…» ادامه داد و سپس جمله‌اش را ناتمام گذاشت تا به ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، اشاره کند. به‌گفته‌ی بافت، ناکاموتو ممکن است واقعی یا غیرواقعی باشد. او اعتقاد دارد دلیل معروفیت بیت کوین مرموز‌بودن منشأ پیدایش آن است.
وارن بافت می‌گوید چیزهای به‌خصوصی هستند که ارزشمندند؛ اما چیزی ملموس تولید نمی‌کنند. برای مثال، یک نقاشی عالی ممکن است ۵۰۰ سال دیگر بسیار ارزشمند باشد؛ ولی وقتی بحث به دارایی می‌رسد، نباید فراموش کنیم که دارایی‌ها برای ارزش داشتن باید چیزی به کسی ارائه دهند. بااین‌حال، فقط با یک نوع ارز دست‌و‌پنجه نرم می‌کنیم. می‌توانید با انواع ایده‌ها روبه‌رو شوید. برای نمونه، می‌توانیم سکه یا پول Berkshire را طراحی کنیم. بافت درحالی‌که اسکناسی ۲۰ دلاری در دست داشت، گفت: «در‌نهایت نباید فراموش کنیم که پول واقعی این است.»

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط digitalwebmaster