محققان آلمانی مدعی شدند کوچکترین چرخدنده کاربردی دنیا را در ابعاد بسیار کوچک ساخته اند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، به دلیل اهمیت نانو ربات ها و ماشین های مولکولی در آینده و کاربرد آنها در زمینه هایی مانند ساخت اجزای الکترونیکی احتمالاً  چرخ دنده های کوچک ساخت محققان آلمانی نیز می‌تواند […]
محققان آلمانی مدعی شدند کوچکترین چرخدنده کاربردی دنیا را در ابعاد بسیار کوچک ساخته اند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، به دلیل اهمیت نانو ربات ها و ماشین های مولکولی در آینده و کاربرد آنها در زمینه هایی مانند ساخت اجزای الکترونیکی احتمالاً  چرخ دنده های کوچک ساخت محققان آلمانی نیز می‌تواند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و در این حوزه ها کاربرد داشته باشد. این چرخ دنده ساخته شده شامل دو بخش اینترلاکینگ است که در آن مولکول تریپتیسین با معماری شبیه پروانه بر روی قسمت مسطح مولکول تیوایندیگو به طور عمودی قرار می گیرد و عملکردی مشابه یک صفحه خواهد داشت.
طبق مقاله منتشر شده از این پروژه حرکت این دو مولکول همانند یک چرخ دنده خواهد بود و ضریب انتقال آن نیز 2:3 است. بدین ترتیب با چرخش صفحه طی ۱۸۰ درجه این پروانه تنها ۱۲۰ درجه خواهد چرخید.
چرخ دنده ساخته شده توسط این محققان از هفتاد و یک اتم تشکیل شده و طول آن برابر ۱.۶ نانومتر خواهد بود. بطوری که می‌توان از آن به عنوان کوچکترین چرخ‌دنده‌های عملیاتی دنیا نام برد. همچنین به دلیل استفاده از نور برای خاموش و روشن کردن آن نام چرخ دنده نوری یا Photogear را برای آن انتخاب کرده اند. این اولین باری است که چرخ دنده های مولکولی ساخته شده می‌توانند بدین شکل کنترل شوند. در حالی که چرخ دنده های قبلی تنها حرکت انفعالی و ثابت داشتند. به گفته این محققان امکان ساخت دستگاه های مولکولی انعطاف پذیرتر با کمک این چرخ دنده ها وجود دارد. بدین ترتیب سیستم های چرخ دنده ای در ابعاد نانو نیز ساخته خواهد شد.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster