نوعی سنگ غیرمعمول در سیاره سرخ توسط دانشمندان مشاهده شده که نحوه ساختار آن می‌‎تواند اهمیت زیادی برای اطلاعات زمین‌شناسی مریخ داشته باشد. به گفته دانشمندان، بر اساس آن می‌توان گفت منظره و چشم‌انداز این سیاره توسط فوران‌های آتشفشانی بسیار شدیدی شکل گرفته است.
طبق گزارش‌های منتشر شده، سنگ بستر منطقه Nili Fossae مریخ که دهانه جیزرو (Jezero) در آن قرار دارد و مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا هم اکنون در حال کاوش در آن است، از نوعی ماده معدنی آتشفشانی به نام «الیوین» تشکیل شده. همین سنگ بستر، قبلا در دهانه «گوسف» (Gusev) مریخ نیز یافت شده که مریخ‌نورد اسپیریت (Spirit) تا سال 2010 در آنجا مشغول انجام ماموریت بود.
محققان در ادامه به رهبری «استیو راف»، زمین‌شناس سیاره‌ای از دانشگاه ایالتی آریزونا داده‌های به دست آمده را بررسی کردند تا شباهت این دو منطقه از نظر زمین‌شناسی را کشف کنند که در نهایت می‌تواند نشان دهد سنگ‌های این مناطق ممکن است در اثر فرآیند مشابهی شکل گرفته باشند.
سپس محققان تصاویر Spirit از سنگ دهانه گوسف را با تصاویر سنگ‌های زمین مقایسه کرده‌اند و راف در بیانیه‌ای در این رابطه گفت:
«همان نوع بافت‌هایی را در سنگ‌های دهانه گوسف مشاهده کردم که در نوع خاصی از سنگ‌های آتشفشانی روی زمین یافت می‌شوند.»
سنگ اشاره شده، Ignimbrite نام دارد که از خاکستر، پوکه و جریان‌های آتشفشانی قدرتمند ایجاد می‌شوند. راف ادامه می‌دهد:
«هیچکس تاکنون برای سنگ بستر غنی از الیوین مریخ به ignimbrites اشاره نکرده بود. همچنین ممکن است این همان سنگی باشد که مریخ‌نورد استقامت در سال گذشته روی آن تحقیق می‌کرده است.»
هرچند محققان از مدت‌ها قبل مطرح کرده‌اند که Nili Fossae به دنبال آتشفشان‌ها به وجود آمده‌، اما در صورتی که تایید شود سنگ بستر آن از نوع ignimbrite است، فوران‌های آتشفشانی مریخ بسیار بیشتر و قدرتمندتر از انتظار دانشمندان به نظر می‌رسد.
برای تایید وجود این مدل سنگ در مریخ، دانشمندان باید سنگ‌ها را در آزمایشگاه مورد بررسی و مطالعه خود قرار دهند که اهمیت ماموریت مریخ‌نورد استقامت برای جمع‌آوری نمونه از سطح سیاره سرخ به زمین را نشان می‌دهد.
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است.

نمایش


رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


بازگشت به فرم ورود

source

توسط digitalwebmaster