درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد انویدیا در کارت‌های گرافیک RTX 4000 از لیتوگرافی پنج نانومتری استفاده کند، یک افشاگر مدعی استفاده از لیتوگرافی چهار نانومتری TSMC شده است.
تراشه‌های گرافیکی سری Ada Lovelace انویدیا که برای کارت‌های گرافیک Nvidia GeForce RTX 4000 تولید می‌شوند احتمالاً لیتوگرافی بهتری نسبت‌ به رقبای اصلی خود یعنی تراشه‌های گرافیکی AMD RDNA 3 خواهند داشت.
براساس آنچه Wccftech می‌نویسد، شایعه‌ها می‌گفتند انویدیا می‌خواهد در کارت‌های گرافیک نسل جدید سراغ لیتوگرافی پنج نانومتری TSMC برود. اکنون ادعا شده که کارت‌های گرافیک RTX 4000 مبتنی‌بر نوع 4N از لیتوگرافی TSMC خواهند بود. تیم سبز پیش‌تر از این لیتوگرافی چهار نانومتری در کارت‌های گرافیک کلاس دیتاسنتر Hopper استفاده کرده بود.
لیتوگرافی 4N تی اس ام سی را با لیتوگرافی N4 این شرکت اشتباه نگیرید. هردوی این لیتوگرافی‌ها چهار نانومتری‌اند،‌ اما تفاوت‌های چشم‌گیری در بین آن‌ها دیده می‌شود. نوع 4N نسخه‌ی اصلاح‌شده‌ی لیتوگرافی پنج نانومتری است. این لیتوگرافی به‌صورت سفارشی برای انویدیا توسعه داده شده و میزبان یک‌سری تغییرات است تا درمقایسه‌با نسخه‌ی عادی لیتوگرافی پنج نانومتری مصرف انرژی کاهش یابد، قدرت بیشتر شود و تراشه به میزانی اندک ترانزیستورهای بیشتری در خود جای دهد.
هنوز به‌طور دقیق نمی‌دانیم که چرا انویدیا تصمیم گرفته از لیتوگرافی 4N برای ساخت تراشه‌های Ada Lovelace استفاده کند. کارت‌های گرافیک مورد انتظار انویدیا مصرف انرژی بالایی خواهند داشت و تیم سبز در تلاش است با لیتوگرافی چهار نانومتری، کارت‌های جدیدش را تا حد امکان بهینه کند.
از طرفی احتمال می‌رود AMD برای ساخت کارت‌های گرافیک سری Radeon RX 7000 سراغ ترکیبی از لیتوگرافی‌های پنج نانومتری و ۶ نانومتری برود. کارت‌های مبتنی‌بر معماری RDNA 3 در دو نوع یکپارچه و MCM به مرحله‌ی تولید می‌رسند. روش MCM مزایای پرکاربردی به کارت‌های گرافیک جدید AMD اضافه می‌کند.

این یعنی در جدیدترین فصل از رقابت مستقیم بین AMD و انویدیا در دنیای پردازنده‌های گرافیکی، تیم قرمز رویکرد مدرن‌تر را در پیش می‌گیرد و تیم سبز از لیتوگرافی پیشرفته‌تر استفاده می‌کند.
شایعه‌های تأییدنشده می‌گویند کارت گرافیک پرچم‌دار جدید انویدیا یعنی RTX 4090 قرار است دارای تراشه‌ای به مساحت ۶۰۰ میلی‌مترمربع باشد و از ۱۲ کلاستر پردازش گرافیکی به‌همراه ۷۲ کلاستر پردازش بافت و ۱۴۴ پردازنده‌ی جریانی استفاده کند. تعداد هسته‌های CUDA در این کارت گرافیک به ۱۸٬۴۳۲ مورد خواهد رسید. RTX 4090 که ۹۶ مگابایت کش L2 خواهد داشت احتمالاً قدرت پردازشی تقریباً ۹۰ ترافلاپس ارائه خواهد داد. حافظه‌ی گرافیکی ۲۴ گیگابایتی GDDR6 دیگر مشخصه‌ی منتسب به کارت گرافیک RTX 4090 است.

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط digitalwebmaster