محققان با کمک مدل سازی سه بعدی و سلول های بنیادی دندان نوعی مینای دندان تولید کرده‌اند که می‌تواند در آینده جایگزین مواد پرکننده مصنوعی ترمیم دندان شود. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان دانشگاه لون سلول های بنیادی دندان انسان را برای تحقیقات خود انتخاب کردند. آنها در این همکاری مطالعاتی […]
محققان با کمک مدل سازی سه بعدی و سلول های بنیادی دندان نوعی مینای دندان تولید کرده‌اند که می‌تواند در آینده جایگزین مواد پرکننده مصنوعی ترمیم دندان شود.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان دانشگاه لون سلول های بنیادی دندان انسان را برای تحقیقات خود انتخاب کردند. آنها در این همکاری مطالعاتی توانستند یک مدل تحقیقاتی سه بعدی طراحی کنند که در آن از سلولهای بنیادی فولیکول دندانی استفاده می شود. به گفته این محققان این مدل سه بعدی امکان بازتولید خواص اصلی سلول های بنیادی استفاده شده را خواهد داشت. به عنوان مثال می توان در آزمایشگاه بخش کوچکی از دندان را شبیه سازی کرد.
اکنون نیز با استفاده از سلول های بنیادی دندان میتوان سلول های دیگر مسئول ایجاد مینای دندان را تولید کرد. استفاده روزانه اسیدها و قند های مواد غذایی باعث آسیب به مینای دندان میشود. از آنجایی که این بافت امکان ترمیم خود را ندارد دندانپزشکان نیز تنها می توانند حفره های ایجاد شده را با خمیر مصنوعی پر کنند.
لارا همریک از محققان این مطالعه می گوید: در این مدل جدید از سلول های بنیادی دندان آملوبلاست‌هایی تولید شد که قادر به ساخت مینای دندان است و در آینده می تواند برای ترمیم دندان به طور طبیعی مورد استفاده قرار بگیرد. این مدل سلول سه بعدی حتی در حوزه صنایع غذایی موثر بر مینای دندان نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. حتی تولیدکنندگان خمیردندان نیز می‌توانند برای افزایش سطح محافظت در خمیر دندان از آن استفاده کنند. علاوه بر آن می توان با ترکیب این سلول ها با سلول های بنیادی دیگر دندان بیولوژیکی نیز تولید کرد.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster