محققان با هدف تشخیص دقیق سکته های مغزی نوعی دستگاه ام آر آی قابل‌حمل ساخته اند که می تواند با دقتی بالا سکته مغزی را در بیماران تشخیص دهد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، اولین دستگاه ام آر آی قابل حمل با قابلیت تشخیص ایسکمیک در بیماران ساخته شد. این دستگاه توانسته […]
محققان با هدف تشخیص دقیق سکته های مغزی نوعی دستگاه ام آر آی قابل‌حمل ساخته اند که می تواند با دقتی بالا سکته مغزی را در بیماران تشخیص دهد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، اولین دستگاه ام آر آی قابل حمل با قابلیت تشخیص ایسکمیک در بیماران ساخته شد. این دستگاه توانسته بود در سال ۲۰۲۰ مجوز سازمان غذا و داروی ایالات متحده را نیز دریافت کند. علاوه بر آن به عنوان یک دستگاه تشخیصی موثر نیز شناخته می‌شود.
 شرکت سازنده آن هایپر فاین اولین بار دستگاه خود را در سال ۲۰۱۹ معرفی کرده بود. بهینه سازی این دستگاه از طریق فناوری یادگیری عمیق و با هدف بهبود تصاویر انجام گرفته است. محققان تلاش دارند تا از این دستگاه در موقعیت های واقعی استفاده کنند. همچنین طی آزمایشات مختلف تشخیص دقیق در سکته‌های ایسکمیک که رایج ترین نوع سکته مغزی است بررسی خواهد شد. سکته مغزی ایسکمیک ایجاد یک لخته و مسدود کردن جریان خون در مغز است. سکته مغزی و تشخیص بعد از آن توسط پزشکان بسیار مهم است. زیرا در صورت ایجاد سکته مغزی هموراژیک یا همان خونریزی در مغز به جای سکته ایسکمیک نیاز به درمان های متفاوت خواهد بود.
در حال حاضر سکته مغزی به عنوان سومین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می شود. از طرفی سکته مغزی ایسکمیک نیز ۸۵ درصد از موارد ابتلا به سکته را تشکیل می دهد. تحقیقات اخیر نیز برای بررسی دقت دستگاه ام آر آی قابل حمل در تشخیص سکته مغزی اسکیمینک انجام شد. در این آزمایش ها ۵۰ بیمار مورد بررسی قرار گرفتند. این دستگاه توانست با دقت بالایی سکته های مغزی ایسکمیک را تشخیص دهد به طوری که حدود ۴۵ بیمار از ۵۰ بیمار در آزمایشات اولیه به طور موثر و صحیح شناسایی شدند.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster