با درک اینکه فرزند نوجوان‌تان در دوره بلوغ چه احساساتی را تجربه می‌کند، می‌توانید به او کمک کنید، دوران نوجوانی را با مشکلات، درگیری، مشاجره و استرس کمتر پشت سر بگذارد. مرکز مشاوره یاسان، مرکز تخصصی روانشناسی کودک، نوجوان و بلوغ در این مطلب به برخی از تغییرات عاطفی که بیشتر نوجوانان در دوران بلوغ […]
با درک اینکه فرزند نوجوان‌تان در دوره بلوغ چه احساساتی را تجربه می‌کند، می‌توانید به او کمک کنید، دوران نوجوانی را با مشکلات، درگیری، مشاجره و استرس کمتر پشت سر بگذارد.
مرکز مشاوره یاسان، مرکز تخصصی روانشناسی کودک، نوجوان و بلوغ در این مطلب به برخی از تغییرات عاطفی که بیشتر نوجوانان در دوران بلوغ تجربه می کنند اشاره کرده است.
رشد مغز نیز یکی از مهم‌ترین تغییرات بیولوژیکی است که در دوران بلوغ اتفاق می‌افتد. میزان این تغییرات به میزان ترشح اندام‌های جنسی اولیه بستگی دارد. یعنی برخی از نوجوانان ممکن است نسبت به همسالان خود قدبلندی داشته باشند، برخی موهای صورتشان کم باشد، در حالی که برای برخی دیگر بیش از اندازه باشد. بلوغ جنسی زودهنگام ممکن است منجر به آزار و اذیت نوجوان در مدرسه شود.
اگر نوجوانی از آنچه در حال رخ دادن است اطلاعی نداشته باشد قطعاً این تغییرات برای او گیج‌کننده و ترسناک خواهدبود. عدم آگاهی باعث می‌شود نوجوان شما فکر کند، مشکلی در او وجود دارد و باعث خجالتش شود.
نوجوانان بسیار آسیب‌پذیرند و به راحتی تحریک و احساساتی می‌شوند. آنها ممکن است ساعت‌ها برای چیزی احمقانه، گریه کنند و درباره چیزی آزار دهنده، هیجان زده شوند.
خشم یکی از احساساتی است که نوجوانان به شدت آن را تجربه می‌کنند. آنقدر که گاهی ممکن است احساس کنند از شما متنفرند. تجربه احساسات مختلف در یک بازه زمانی کوتاه طاقت فرسا و گیج‌کننده است.
نوجوانان معمولاً احساس ارزشمندی را با تصویر بدن خود پیوند می‌دهند و بدن خود را با دیگران مقایسه می‌کنند. آنها سعی می‌کنند بدانند چه چیزی را دوست دارند و چه چیزی را دوست ندارند. نوجوان با تجربه چیزهای مختلف سعی می‌کند خود را بهتر بشناسند و بفهمند چه چیزی او را منحصربه‌فرد می‌کند.
نقش دوستان در دوران بلوغ برای نوجوان بسیار مهم است، بنابراین قرار دادن او در موقعیتی که باید بین خانواده و دوستان یکی را انتخاب کند، نتیجه‌ای جز افزایش استرس و  تنش در رابطه، پرخاشگری یا افسردگی نخواهد داشت.
همچنین در این دوران نحوه نگاه آنها به جنس مخالف نیز تغییر می‌کند. آنها ممکن است با تماشای یک صحنه عاشقانه در تلویزیون تحریک شوند و جذب جنس مخالف شوند.
با وجود بهترین تلاش‌های والدین برای شناخت نوجوان خود، برخی اوقات به نظر می رسد مشکلات فرزندان برای آنها غافلگیر کننده است. بر همین اساس مرکز مشاوره یاسان، مرکز تخصصی روانشناسی کودک، نوجوان و بلوغ بسته‌ای آموزشی” هیولای نوجوانی را بشناسیم” را طراحی کرده است تا والدین را در مواجهه با مشکلات رفتاری و هیجانی نوجوانان و بهبود رابطه آنها با فرزندانشان کمک کند.
به یاد داشته باشدی برای رفتارهای پرخطر و غیر قابل کنترل نوجوان‌تان باید حتماً از روانشناس متخصص نوجوان کمک بگیرید. برای دریافت نوبت از روانشناس نوجوان به سایت مرکز مشاوره یاسان به آدرس www.yasanclinic.ir مراجعه کنید یا به شماره ۰۹۹۳۵۹۶۸۰۱۰ از طریق واتس اپ پیام دهید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster