محققان هلندی نوعی میکروب کشف کرده اند که می تواند با تنفس متان از خود الکتریسیته تولید کند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، تاکنون دانشمندان برای استفاده بهینه از انرژی و جلوگیری از گرمایش بیش از حد زمین روش های مختلفی را امتحان کردند. اکنون محققانی از هلند با کمک یک میکروب […]
محققان هلندی نوعی میکروب کشف کرده اند که می تواند با تنفس متان از خود الکتریسیته تولید کند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، تاکنون دانشمندان برای استفاده بهینه از انرژی و جلوگیری از گرمایش بیش از حد زمین روش های مختلفی را امتحان کردند. اکنون محققانی از هلند با کمک یک میکروب تازه کشف شده امکان تولید الکتریسیته را پیدا کردند. یکی از گازهای مخرب حوزه گرمایش زمین گاز متان است. به طوری که می تواند حدود ۲۵ درصد بیشتر از دی اکسید کربن باعث افزایش گرمایش شود. به همین دلیل محققان هلندی روی میکروبهای باکتری مانند کار می کنند که به نوعی نیروگاه برای استخراج انرژی الکتریکی از گاز متان محسوب می‌شوند. این گونه از آرکی ها یا میکروب های باکتری مانند امکان بقا در محیط های دشوار را خواهند داشت. همچنین آنها می توانند بدون اکسیژن و تنها از طریق تنفس متان زنده بمانند.
میکروب مورد نظر با نام anaerobic methanotrophic (ANME) archaea دارای یک متابولیک جذاب است که با کمک تخلیه الکترون ها توسط یک سری واکنش های الکتروشیمیایی می تواند متان را به الکتریسیته تبدیل کند.
آزمایش محققان روی این میکروب موفقیت آمیز بوده و آنها توانستند از طریق آن در ولتاژ های بسیار کوچک الکتریسیته تولید کنند. اما هنوز نحوه تبدیل در این موجودات مشخص نشده است. البته یکی از چالش‌های استفاده از این روش رشد دادن این میکروب است. به گفته این محققان رشد این نمونه میکروب ها با هدف تولید جریان الکتریسیته در واقع ساخت نوعی باتری با دو پایانه بیولوژیک و شیمیایی بوده است. همچنین در این آزمایش مشخص شد ۳۱ درصد انرژی موجود در متان به الکتریسیته تبدیل می شود که می تواند با کارکرد نیروگاه ها برابری کند.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster