ناسا به تازگی عکس جدیدی از سیاره مریخ منتشر کرده که نشان دهنده دهانه یخ زده در قسمت جنوبی مریخ است. به گزارش سرویس اخبار نجوم و هوافضای تکنا، عکس جدید منتشر شده از سیاره سرخ از وجود یخبندان سراسری دردهانه جنوبی این سیاره سرخ حکایت دارد. به گفته ناسا این تصویر توسط ابزار آزمایش […]
ناسا به تازگی عکس جدیدی از سیاره مریخ منتشر کرده که نشان دهنده دهانه یخ زده در قسمت جنوبی مریخ است.
به گزارش سرویس اخبار نجوم و هوافضای تکنا، عکس جدید منتشر شده از سیاره سرخ از وجود یخبندان سراسری دردهانه جنوبی این سیاره سرخ حکایت دارد. به گفته ناسا این تصویر توسط ابزار آزمایش علمی تصویربرداری با وضوح بالا و با کمک مدارگرد شناسایی مریخ این آژانس فضایی ثبت شده است که سطح یخ زده یک دهانه در مریخ را نشان می دهد.
مریخ در زمستان بسیار سرد بوده و دمای آن در نزدیکی قطب ها به -۱۲۵ درجه سانتیگراد می رسد. به همین دلیل در برخی از مناطق این سیاره لایه‌ هایی از یخ کربن دی اکسید یا همان یخ خشک ایجاد می شود. همچنین امکان وجود تکه های کوچک یخبندان در نشیب های نزدیکتر به استوا نیز وجود دارد. عکس جدید منتشر شده توسط ناسا قسمت نیمکره جنوبی مریخ و در زمان اواسط زمستان مربوط است.  محل دقیق آن نیز نزدیکی عرض جغرافیایی ۳۷ درجه جنوبی این سیاره است. شیب این دهانه رو به جنوب بوده و یخ های درخشان کربن در این عکس به شکل آبی رنگ پردازش شده و بهبود یافته است. این یخ های خشک توسط جریان هایی که در ماه های گرم تر رخ می دهد روی شیب دهانه به این شکل درآمدند.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster