معماری تراشه ARM، به‌عنوان دلیل داغ‌ شدن بیش از حد گوشی‌های اندرویدی ذکر شده است. احتمالاً راهکاری وجود دارد؛ اما دستیابی به آن آسان نخواهد بود.
گوشی‌های هوشمند گلکسی سامسونگ و به‌طور کلی دستگاه‌های اندرویدی بسیار پرقدرت شده‌اند. به‌نظر می‌رسد بحث درباره‌ی تراشه‌های اگزینوس سامسونگ و اسنپدراگون کوالکام تمامی ندارد و این موضوع می‌تواند به رقابتی پویا منجر شود.
جدا از اینکه عملکرد و نوآوری اسنپدراگون بهتر است یا اگزینوس، هر دو به مشکلات مشابهی گرفتار هستند و از آنجاکه این مشکلات با تراشه‌های تولیدشده توسط سامسونگ و TSMC به‌طور یکسان رخ می‌دهد، برخی از کارشناسان صنعت اعتقاد دارند که مشکلی اصلی به طراحی تراشه ARM مربوط می‌شود.
تراشه‌های اندرویدی مانند تراشه‌های عرضه شده توسط سامسونگ و کوالکام برای مدیریت مصرف انرژی و دما کار سخت‌تری دارند؛ چراکه داغ‌تر می‌شوند و همین موضوع به مصرف انرژی بیشتر و کاهش عملکرد سریع‌تر منجر می‌شود.
هر دو تراشه‌ی اگزینوس و اسنپدراگون از ISA (معماری مجموعه دستورالعمل) ARM بهره می‌برند. ISA یک مدل انتزاعی است که نحوه کنترل CPU توسط نرم‌افزار را تعریف می‌کند. افزون‌براین، رابطی بین سخت‌افزار و نرم افزار محسوب می‌شود و تعیین می‌کند که پردازنده چه‌کاری می‌تواند انجام دهد و چگونه به وظایف خود عمل می‌کند.
از طرفی دیگر، تراشه‌های اپل نیز برپایه‌ی ISA (معماری مجموعه دستورالعمل) ARM شبیه به تراشه‌های اگزینوس و اسنپدراگون هستند که برای دستگاه‌های اندرویدی استفاده می‌شوند. باوجوداین، آیفون‌ها به اندازه بسیاری از دستگاه‌های اندرویدی با چنین مشکلاتی مواجه نیستند. بنابراین، مشکل چیست؟

همه‌چیز به بهینه‌سازی مربوط می‌شود

گزارش اخیر نشان می‌دهد که اپل با همکاری ARM برای بهینه‌سازی تراشه‌های خود که در iOS استفاده می‌شود، چالش‌های به‌وجودآمده توسط ISA (معماری مجموعه دستورالعمل) ARM را بررسی و حل می‌کند؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد آن دسته از پردازنده‌هایی که بدون تغییر استفاده می‌شوند، با مشکلاتی همراه هستند.
کوالکام و سامسونگ در حال توسعه تراشه‌های خود هستند تا توسط سازندگان مختلف مورد استفاده قرار بگیرند؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد اکثراً سازگاری را بر بهینه‌سازی ترجیح می‌دهند. بدین‌ترتیب، براساس گزارش اخیر، تراشه‌های اندرویدی که بهینه‌سازی نشده‌اند و از معماری ISA بدون تغییر ARM استفاده می‌کنند، عملکرد ضعیفی دارند.

آیا سامسونگ می‌تواند برای جلوگیری از این مشکلات کاری انجام دهد؟ پاسخ به این سؤال در تئوری مثبت است. براساس ادعای شایعه‌ی اخیر، غول کره جنوبی شاید تراشه‌ای کاملاً جدید بسازد که به‌طور ویژه برای گوشی های سامسونگ طراحی و بهینه‌سازی شود.
گوگل درحال‌حاضر از تراشه‌های تنسور (Tensor) اختصاصی خود برای سری گوشی‌های هوشمند پیکسل استفاده می‌کند و نکته‌ی جالب این است که که Tensor توسط سامسونگ ساخته شده؛ بنابراین، شاید در آینده هر برند بزرگ، گوشی‌های هوشمندش را با تراشه‌ای سفارشی ارائه دهد که برای نرم‌افزار آن‌ها به‌خوبی بهینه شده باشد.

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط digitalwebmaster