محققان نوعی دستگاه کوچک قابل کاشت شامل رنگدانه های حساس به نور ساخته اند که می تواند با تحریک سلول های عصبی زخم های بدن را سریعتر ترمیم کند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، رنگدانه های مورد استفاده در صنایع غذایی در یک دستگاه قابل کاشت قرار داده شده که می تواند […]
محققان نوعی دستگاه کوچک قابل کاشت شامل رنگدانه های حساس به نور ساخته اند که می تواند با تحریک سلول های عصبی زخم های بدن را سریعتر ترمیم کند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، رنگدانه های مورد استفاده در صنایع غذایی در یک دستگاه قابل کاشت قرار داده شده که می تواند زخم ها را با سرعت بیشتری ترمیم کند. برای فعال شدن این فناوری از نور استفاده خواهد شد و قرار است این دستگاه برای دستکاری سیستم عصبی استفاده شود.
 در این روش برای رسیدگی به اعصاب آسیب دیده از شبیه‌سازی الکتریکی و درمان درد یا ترمیم بهتر زخم استفاده می شود. در حالت کلی برای درمان اینگونه مشکلات از روش‌های تهاجمی و یا استفاده از الکترود ها برای اجرای تحریک الکتریکی بهره می برند. اما دانشمندان به دنبال روش‌های جایگزین هستند. از روش های به کار گرفته شده جدید می توان به استفاده از الکترودهای نرم‌تر و همچنین جایگذاری ایمپلنت های قابل حل شدن در زمانی کوتاه با ارائه تحریک مداوم اشاره کرد.
 محققان دانشگاه صنعتی گراتس در اتریش و دانشگاه زاگرب کرواسی روش استفاده از رنگدانه های حساس به نور را پیشنهاد دادند. در این روش از رنگدانه ها برای تشکیل یک لایه نازک ویفر مانند استفاده خواهد شد که تنها چند نانومتر ضخامت دارد. این رنگدانه ها می توانند نور را به شارژ الکتریکی تبدیل کنند. در صورت قرارگیری این لایه نازک روی سلولهای عصبی رشد آنها با تولید تکانه‌های الکتریکی افزایش خواهد داشت. بررسی های آزمایشگاهی پژوهشگران نشان می دهد امکان تحریک سلولهای عصبی رشد یافته روی لایه نازک وجود دارد. همچنین فعالیت آنها باعث تحریک سلولهای عصبی مجاور نیز خواهد شد. این رنگدانه ها می توانند به خوبی سلول‌های انسانی و یا حیوانی را تحمل کرده و نور را به اعماق بدن ارسال کنند.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster