تلسکوپ هابل به‌تازگی تصویری از یک کهکشان مارپیچی مار مانند به ثبت رسانده است که در صورت فلکی شکارچی قرار دارد.
این کهکشان با نام علمی آن NGC 5921 در فاصله ۸۰ میلیون سال نوری از ما قرار دارد و از نوع کهکشان‌های مارپیچی میله‌ای مثل کهکشان راه شیری است. اصطلاح نوار اشاره به مجموعه‌ای از ستاره‌های جوان دارد که‌در امتداد یک خط دیده می‌شوند و در مرکز کهکشان قرار دارد. این ناحیه معمولا پر از دود و گردوغبار بوده و محل تولد ستارگان است؛ به همین‌خاطر روشنایی زیادی دارد. به گفته‌ی ستاره‌شناسان، تقریبا نصف کهکشان‌ها دارای این نوار نورانی هستند که به‌تدریج با مسن‌تر شدن کهکشان‌ها توسعه می‌یابند.
تلسکوپ هابل این تصویر را به‌عنوان بخشی از مطالعه دانشمندان بر روی سیاه چاله‌های فوق‌سنگین در مرکز برخی کهکشان‌ها گرفته است. این تلسکوپ از ابزاری به نام دوربین میدان وسیع برای ثبت این تصویر جذاب بهره برده است و ضمناً از داده‌های تلسکوپ زمینی Gemini نیز استفاده کرده است. دانشمندان با استفاده از این دو تلسکوپ می‌خواهند درک بهتری از رابطه بین کهکشان‌ها و سیاه چاله‌های فوق سنگین داشته باشند.
یکی از قابلیت‌های تلسکوپ هابل این است که می‌تواند جرم ستارگان را اندازه بگیرد و از این طریق داده‌های تلسکوپ Gemini را کالیبره کند. این دو کهکشان همکاری بسیارخوبی برای شناسایی سیاه‌ چاله‌های فو‌ق‌سنگین در نزدیکی ما داشته‌اند. تلسکوپ Gemini همچنین در مطالعه جو پیچیده مشتری، همکاری نزدیکی با فضاپیمای Juno ناسا داشته است.
منبع: DigitalTrends
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمام حقوق این سایت متعلق به تکفارس می باشد.
Copyright© 2022 TechFars All Rights Reserved

source

توسط digitalwebmaster