کمبود نیمه‌هادی و تراشه یکی از بزرگترین مشکلات شرکت های تراشه سازی محسوب می شود که به دلایل مختلف از جمله شیوع ویروس کرونا ایجاد شده است. این کمبود علاوه بر حوزه فناوری دیگر محصولات را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است. پیش از حل این کمبود اکنون مشکل کمبود تجهیزات تراشه سازی نیز […]
کمبود نیمه‌هادی و تراشه یکی از بزرگترین مشکلات شرکت های تراشه سازی محسوب می شود که به دلایل مختلف از جمله شیوع ویروس کرونا ایجاد شده است. این کمبود علاوه بر حوزه فناوری دیگر محصولات را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است. پیش از حل این کمبود اکنون مشکل کمبود تجهیزات تراشه سازی نیز به مشکل شرکت ها اضافه شده است.
به گزارش سرویس اخبار فناوری تکنا، سازندگان ابزارهای تراشه سازی نیز با مشکلاتی مواجه شده اند و به مشتریان خود اعلام کردند برای دریافت تجهیزات ممکن است تا ۱۸ ماه منتظر بمانند. این سازندگان تخصصی شامل شرکت هایی مانند ASML، لام ریسرچ، اپلاید متریال و KLA هستند.
 طبق گزارش منتشر شده توسط Nikkei یکی از دلایل اصلی کمبود ابزارهای تراش سازی تقاضای زیاد برای تولید آن است. از طرفی تولید این ابزار ها بسیار سخت و پرهزینه بوده و تقاضای زیاد نیز منجر به کمبود مواد اولیه شده است. برای ساخت این ابزارها از پلاستیک مهندسی شده گرفته تا لنزها، سوپاپها، حسگر ها و موارد دیگر استفاده می شود. به عنوان مثال بیش از ۱۰۰ هزار قطعه از بیش از ۸۰۰ تامین کننده برای ساخت دستگاه لیتوگرافی EUV در شرکت ASML نیاز است. این دستگاه برای ساخت به ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه نیاز دارد.
 شرکت KLA نیز تحت تاثیر این بحران زمان تحویل تجهیزات به مشتریان خود را ۲۰ ماه اعلام کرده است. از طرفی شرکت Unimicron به عنوان بزرگترین تامین کننده دستگاه های تراشه سازی نیز زمان تحویل آتی محصولات خود را از ۱۲ به ۱۸ ماه و در برخی موارد به ۳۰ ماه افزایش داده است.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster