ناسا دیروز مشغول انجام آخرین آزمایش بزرگ موشک «سیستم پرتاب فضایی» (SLS) بود که به دنبال بروز یک مشکل فنی نتوانست پیشران‌ها را به داخل موشک بفرستد و آزمایش متوقف شد. این آزمایش که تحت عنوان «تمرین لباس خیس» شناخته می‌شود، حالا دوباره قرار است امروز تکرار شود.
ناسا در بیانیه‌ای توضیح داد متخصصان این سازمان به این نتیجه رسیدند که به خاطر مشکل فشار فعلا باید این آزمایش را متوقف کنند. این مشکل ظاهرا مربوط به برخی از پره‌های سکوی پرتاب بود که قادر به ایجاد فشار مثبت نبودند. این پره‌ها در از بین بردن گازهای سمی نقش مهمی بازی می‌کنند. در نتیجه، این ایراد باعث شد کارشناسان نتوانند ضمن حفظ ایمنی، فرآیند تزریق سوخت را انجام دهند.
ناسا در فرآیند تمرین لباس خیس تمام قدم‌های لازم برای اولین پرتاب واقعی موشک را به‌صورت آزمایشی طی می‌کند. یکی از این مراحل پر کردن این راکت 98 متری با 2.6 میلیون لیتر سوخت پیشران است. سازمان فضایی آمریکا دیروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که تیم‌های کارشناسی در سکوی پرتاب مشغول عیب‌یابی و رفع مشکل هستند.
تمرین لباس خیس در حقیقت از 12 فروردین در مرکز فضایی «کندی» در فلوریدا آغاز شد و قرار بود دیروز به پایان برسد. ولی ناسا شنبه شب به وقت محلی با شرایط جوی نامساعد روبرو شد و صاعقه به برج‌های اطراف سکوی پرتاب SLS برخورد کرد. «جرمی پارسونز»، معاون مدیر برنامه «سیستم‌های زمینی اکتشاف ناسا» گفت یکی از این صاعقه‌ها از جمله قوی‌ترین صاعقه‌هایی بود که از زمان نصب سیستم محافظت در برابر صاعقه مشاهده شده بود. با این حال، ناسا توانست از SLS و «اوریون» به خوبی محافظت کند.
سیستم پرتاب فضایی قرار است فضاپیمای اوریون را در اولین ماموریت برنامه آرتمیس موسوم به «آرتمیس 1» بدون سرنشین به دور ماه بفرستد. این ماموریت تابستان امسال انجام خواهد شد و هدف آن ایجاد آمادگی برای انتقال انسان به سطح ماه خواهد بود.
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است.

نمایش


رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


بازگشت به فرم ورود

source

توسط digitalwebmaster