تیمی از محققان اخیرا گزارش داده‌اند که هر سال کمی بیش از 4 پوند هلیوم-3 از زمین نشت می‌شود که نشانه‌ای از تشکیل سیاره ما در درون یک سحابی خورشیدی است. هلیوم-3 ایزوتوپ گاز هلیوم است. عملا تمام هلیوم-3 از انفجار بزرگ پدید می‌آید و به عبارتی می‌توان آن را گاز بیگ بنگ نامید. اگرچه مقداری نیز از تجزیه رادیواکتیو تریتیوم ناشی می‌شود، اما هلیوم-3 اولین ماده‌ای است که پس از بیگ بنگ سنتز شد – یعنی در ابرهایی از گاز و غبار به نام سحابی قرار گرفت که ستارگانی مانند خورشید و سیاراتی مانند زمین را پدید می‌آورند.
این تیم سرعت نشت هلیوم-3 از زمین را از طریق گوشته آن مورد مطالعه قرار داد و از آن برای تخمین مقدار کل ایزوتوپی که می‌تواند در هسته سیاره ما باشد، استفاده کرد. «پیتر اولسون» ژئوفیزیکدان دانشگاه نیومکزیکو و نویسنده اصلی این مقاله می‌گوید: « این یک شگفتی بزرگ و سرنخی برای تاریخ زمین است که هنوز مقدار قابل توجهی از این ایزوتوپ در داخل زمین وجود دارد. طبق محاسبات ما حدود 2000 گرم هلیوم-3 از زمین نشت می‌کند که واقعا جالب است.»
یک ایده اصلی در مورد چگونگی شکل‌گیری منظومه شمسی، نظریه سحابی خورشیدی است که در آن ابری از گرد و خاک میان ستاره‌ای درحال چرخش متراکم می‌شوند و خورشید و سیارات را طی میلیاردها سال بوجود می‌آورند. تیم اولسون گزارش داد که بیشتر نشت هلیوم-3 از سیستم خط‌الراس میان اقیانوسی زمین ناشی می‌شود. آن‌ها معتقدند هلیوم-3 در هسته سیاره – زمانی که زمین در مراحل اولیه شکل‌گیری خود بوده است – جمع‌ شده است.
محققان در مورد اینکه هسته زمین واقعا چقدر هلیوم-3 (گاز بیگ بنگ) را هنگام شکل‌گیری در درون خود جمه کرده است و تا کنون چه مقدار از آن را مصرف کرده است، مطمئن نیستند. اگر محققان گازهای مرتبط با سحابی‌ها مانند هیدروژن را پیدا کنند که از زمین در مکان‌ها و با سرعت‌هایی مشابه هلیوم-3 منتشر می‌شود، نشانه‌ای از این خواهد بود که هسته واقعا محل پنهان شدن هلیوم است.
با این‌حال، صرف‌نظر از مقدار واقعی، نشت هلیوم از زمین به نظریه سحابی خورشیدی اعتبار می‌بخشد و می‌توان آن را مانند بادی دانست که از جهان ما بیش از چهار میلیارد سال پیش در فضا پراکنده کرد.
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است.

نمایش


رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


بازگشت به فرم ورود

source

توسط digitalwebmaster